MICROSPHERES SRM

BACTOCOUNT OPTIMAL STANDARDIZATION FOR WORLDWIDE RESULTS EQUIVALENCE
5

Samples description

Microsphere SRMs are packaged in opaque bottles to preserve their fluorescence quality. The SRMs are ready to use and should be stored at 4°C.

A certificate of analysis with the reference value is available for each lot.

5

BactoCount optimal standardization for worldwide results equivalence

The measuring principle of the BactoCount series is based on the determination of individual bacteria (IBC) in raw milk by flow cytometry. The milk is mixed with a proprietary incubation solution, heated to 50°C and subjected to ultrasonic treatment to clarify the milk matrix, reduce potentially interfering elements and break down the bacteria colonies to detect individual bacteria. Once the bacteria are detected, a conversion equation is applied to convert the individual bacteria (IBC) into colonies (CFU) to express the results in the same scale of the ISO 4833 reference method.

The development of a robust conversion equation is time consuming and costly. The excellent standardization of the BactoCount series has enabled us to develop reliable and robust “European” and “Universal” conversion equations to achieve international results equivalence for the determination of total flora in raw milk.

In order to secure the optimal worldwide standardization of the BactoCount series, we have developed a ready-to-use microsphere SRM to check very easily and quickly the optimal alignment of the flow cytometer and overall functionning of the equipment in order to be able to apply our universal conversion equation.

Samples description

Microsphere SRMs are packaged in opaque bottles to preserve their fluorescence quality. The SRMs are ready to use and should be stored at 4°C.

A certificate of analysis with the reference value is available for each lot.

5

Shipping

Shipments are packaged with isothermal boxes and ice packs and send by express carrier.

Optimal and easy solution to control BactoCount series (or alternative methods) optimal alignment and standardization
5

ÚDRŽBA A PODPORA

Služba zákazníkům vždy byla prioritou společnosti Bentley Instruments. Zaručujeme našim zákazníkům promptní pomoc pro optimální produktivitu.
Abychom zaručili nejvyšší úroveň produktivity, náš tým techniků se stará o instalaci, školení a diagnostiku vzdáleně i lokálně.
Platforma FreshDesk je k dispozici po registraci a poskytuje přístup k naší e-službě.

E-ticketová služba umožňuje položit našim inženýrům dotazy ohledně vašich problémů, technické databáze (historie zařízení, technické poznámky, manuály...), diagnostické nástroje (problém/řešení), celosvětovou síť výrobních inženýrů a servis po prodeji pro rychlou a interaktivní pomoc, která je k dispozici kdykoli.